Blog / Makale

Girişimciler için Networking.
Girişimciler için Networking

Son 10 yılda birçok girişimciyle gerçekleştirdiğim networking çalıştaylarında, networking'in ne kadar güçlü bir kaldıraç etkisi oluşturduğunu gözlemledim. Kendi girişimlerimde de benzer sonuçları aldım.


Networking Yaparken Empati Neden Önemlidir?.
Networking Yaparken Empati Neden Önemlidir?

Empati, bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir.


Çekingenler için Networking.
Çekingenler için Networking

İster iş ararken, ister iş hayatı basamaklarında tırmanırken, yeni insanlarla tanışmak söz konusu olduğunda maalesef çekingenlik engeli devreye girebiliyor. İnsan konfor alanından çıkmak istemiyor. Hatta, "bir bahane bulup o etkinlikten kaçmanın tam zamanı!" diye bağırıyor, beyin. Hepimiz hayatımızda en azından bir kere böyle hissetmişizdir. Peki ne yapmalıyız?


Başarılı Networking için Alışkanlıkları Değiştirmek Gerekir.
Başarılı Networking için Alışkanlıkları Değiştirmek Gerekir

İş dünyasındaki başarılı kişilere bakıldığında networking'i ne kadar ciddiye aldıklarını, bunu güven odaklı bir amaç doğrultusunda, bilinçli ve doğal yaptıklarını görebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki; networking'le uzun vadede başarı sağlayabilmek için alışkanlıkları değiştirmek ve networking'i yaşam tarzı haline dönüştürmek gerekir.


İlk İzlenim Değişiyor.
İlk İzlenim Değişiyor

Yıllardır herkes ilk izlenimin ne kadar önemli olduğunu söylüyor. Bu konu üzerine onlarca kitap yazılıyor. İlk izlenimin 5 dakika, 3 dakika ve hatta 30 saniyede oluştuğunu söyleyen kitapların vurguladığı önemli konular elbette var; giyim, hareketler, ses tonu. Bunlar sizi gördükleri an, ilk dikkat ettikleri özelliklerinizdir.


Sonradan Karizmatik Olabilirsiniz..
Sonradan Karizmatik Olabilirsiniz.

Hayatta ve networking sırasında karizma olmak önemli midir? Araştırmalar karizmatik insanların sözlerine daha fazla inanıldığını gösteriyor. Savundukları konularda daha fazla destekleniyorlar. Üstelik aynı araştırmalar insanların fikirlerden ziyade karizmatik liderlerin peşinden gittiğini gösteriyor. Durum böyle olunca karizma öne çıkıyor.


Networking Gözlüklerinden Startup Turkey 2016.
Networking Gözlüklerinden Startup Turkey 2016

Sekiz yıl önce Startup Turkey’de gerçekleştirdiğim ilk Speed Networking Hızlı Tanışma seansı aklıma geliyor: otel koridorunda, Türkçe ve mikrofonsuz dahi beni duyabilen bir kalabalığa konuşuyorum.


Rahatsız Eden Sorulara Nasıl Cevap Verilebilirsiniz?.
Rahatsız Eden Sorulara Nasıl Cevap Verilebilirsiniz?

Networking keyifli olduğu kadar zorlu durumları da içinde barındırır. Mesela, bazen hiç beklemediğiniz bir anda ve ortamda size öyle bir soru sorarlar ki... Sessizlik olur, gözler cevap için size döner. O anın şokundan kurtulmak için stratejiniz ve birkaç kaçış cümleniz olsa iyi olmaz mıydı?