Girişimciliğin Altın Kuralları

Girişimciliğin Altın Kuralları, konularına yıllarını adamış uzman girişimci, profesyonel ve akademisyenlerin çok değerli deneyimlerini kendi kalemlerinden anlatıyor.
Girişimciliğin Altın Kuralları.

Her yazar, uzmanlık konusunu 10 adımda paylaşıyor:

Girişimcilik ekosisteminden kuruluş stratejilerine, hukuktan satışa, Networking’den yatırımcı ilişkilerine uzanan ve daha birçok konuyu ele alan bu eser, girişimciliğe kuşbakışı bakıyor.

Girişimciliğin Altın Kuralları’nın 4. baskısında birbirinden başarılı 6 yeni uzmanın altın değerinde önerileri girişimcilerle buluşuyor: Girişimciliği güçlendiren temel duygular, iş fikri bulmanın incelikleri, yatırımcıya başarılı bir sunum yapmanın püf noktaları, şirketini satan bir girişimcinin yeniden başlangıç yapması, sosyal girişimcilik ve hatta yoğun temposunda sağlıklı kalmak isteyen girişimcinin beslenme esasları da kaleme alındı.

Ekonomik krizin istisnasız tüm dünyayı etkisi altına aldığı bir dönemde, “girişimcilik” uluslararası çapta bir panzehir haline geliyor.

Business Networking Akademi konferanslarım, Türkiye’de ilk defa uyguladığım Speed Networking™ buluşmaları ve Asansör Cümlesi yarışmalarıyla elli binin üzerinde profesyonel ve girişimciye ulaşma fırsatını buldum.

Girişimcilerle bire bir seviyesinde çalışmalarım ve uluslararası girişimim Divas Diamond’daki deneyimlerim, girişimciliğe sadece şık bir kavram olmanın çok ötesinde bakmamı sağladı.

İyi bir girişimci, bir şeyi en iyi bilen değil, her şeyi en iyi yöneten olmalıydı. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden değerli arkadaşım akademisyen Taylan Demirkaya ile birlikte bu kitabın bir girişimcinin yolculuğundaki kılavuzu ve her şeyi olmasını hayal ettik.

Konusunda uzman ve birbirinden değerli yazarlar davetimizi geri çevirmediler ve bu hayalimize ortak oldular. Bunun için şanslıyız. İnanıyorum ki Girişimciliğin Altın Kuralları, girişimci ve girişiminin yolculuğunda vazgeçilmez bir pusula niteliğinde olacaktır. Başarılı 30 uzman ve 300 altın öneri girişimciliğe bakış açınızı değiştirecek.